LOGIN

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday190
mod_vvisit_counterYesterday426
mod_vvisit_counterThis week190
mod_vvisit_counterThis month11842
mod_vvisit_counterAll days809823

MAP

Bahasa IndonesiaEnglish (United Kingdom)
Home News Please welcome The New generation of Indonesian ICT Innovator
Please welcome The New generation of Indonesian ICT Innovator
Thursday, 30 July 2009 10:45
Share | |

Congratulations to Reden Tanago, Ubaya informatics engineering student once again earned an outstanding success by winning the Merit award for Student Project-University category through his software called Generator and Solver of Sudoku Game.

Congratulations to Reden Tanago, Ubaya informatics engineering student once again earned an outstanding success by winning the Merit award for Student Project-University category through his software called Generator and Solver of Sudoku Game.


After the long 4 months selection process, jury decided the winners of Indonesia Information and Communication Technology Award (INAICTA) 2009. The winners are:

e-Government category

Winner: Online System of Monitoring Fund and government Subsidy (Achamd Rodiyur)
Merrit: Next Generation Voting System (Information System for Voting, Counting, and Tabulation) that supports General Election and prevents various electrical Fraud (Agung Harsoyo)
Special Mention: eMoneV-Monitoring and Evaluation APBD/APBN (Al Farisi)

e-Bussiness Enterprise category
Winner: ARMES (Ade Karsa)
Merit: Investment Management System (Boyke Bader)

e-Bussiness SME category
Winner: Ayofoto.com-Onine Stock Photo Provider (Dibya Pradana)

e-Learning category
Winner: Biotech Multimedia Interactive (A. Riza Wahono)
Merit: Morning! (Indra Purnama)
Special Mention: MLM for The Blind (Erik)

Digital Animation category
Winner: Hebring 2 (Andi)
Merit: Good Bye World (Aryanto Yuniawan)

Digital Interactive Media category
Winner: Dwarf Village (Wandah W)
Merit: Blank! (Teguh Budi W)

Computer category
Generated Imaginery
Winner: Toward New Indonesia 2D (Henryca Citra)
Merit: Bajaj Fantasy (Dina Chandra)

Tools & Infrastructure category
Winner: Green Switch (St. Andika Sutejo)
Merit: POINTREK (Aceng Luqman Taufiq)
Special Mention: Light Army (Stevanus DH)

Research & Development category
Winner: Zaitun Time Series (Rizal Zaini Ahmad Fathony)
Merit: Eye B Pod (Stanley Audrey)

Open Source Systems category
Winner: SENAYAN Library Automation (Hendro Wicaksono)
Merit: Crayon Pedia, the Next Generation Learning Enviroment (Agung Harsoyo)
Special Mention: Nusantara View Web 2.5 (Nuraini)

Student Project - SD category
Winner: Watch The Sign (Hendro Wicaksono)
Merit: Rental Game Maniac (Andre Rizky)

Student Project – SMP category
Winner: Computer’s Keylock (Jonathan C)

Student Project - SMA/SMK category
Winner: Cardinal (Fauzan Helmi Sudaryanto)
Merit: Click Home (Agus Arif Rahman)

Student Project – University category
Winner: Interactive Table (Hendro Wibowo)
Merit: Generator and Solver of Sudoku Game (Reden Tanago)

The 14 winners above were selected from the total of 70 finalists. Launched on 20 February 2009 , the total participants of INAICTA 2009 “Digital Creative for Nation Building” are 700.

Every category 2 awards of winner (those who achieved the minimum score of 3.5 from the maximum 5) and merit (those who get the closest score to the winner). Indeed, there is also special mention award given to those who developed a very innovative idea.

Last but not least the jury also announced the winners of robot contest as part of INAICTA 2009. The winners are:

Maze Solving Robot-elementary school category
1st place: Elementary Mrobot5 (A. Habib M)
2nd place: Elementary Mrobot1 (Suwaibatul Annisa)
3rd place: Elementary Mrobot2 (Aulia Zinendinita R)

Maze Solving Robot - SMP category
1st place: M-robot Junior Robot 1 (Muhamammd Arifin)
2nd place: Undefeated Lightning Bolt (William Irawan and Suma S)
3rd place: Night Stalker (Ray Paulus, Pranandhika, and Darryl Irianto)

Maze Solving Robot – SMA category
1st place: Chibibot (Eric christiandi, Suma S, and Steven M)
2nd place: Vini Vidi Vici (Samuel CT, Ricky Disastra, Rangga N)
3rd place: R-Striker (Hadiyan Nur Rochman and Ahmad Rifki Alhadi)

Creative Robot (elementary, SMP, SMA, University) category
Winner: Fog Intelligent Robot Extinguisher (Nico Fendy, Chandra Louis, and Selia Evanny Pranata)
Merit: Durian Durian Warso (Winda Pradina, Iedita Widya Arsyta, and Dewi Utami Rahmawati


citated from www.ubaya.ac.id